Bainsford Church

Bainsford Free Church(SMR 2041)

 NS 8878 8135

TIMELINE

1878    Bainsford Free Church                       1900

1900    Bainsford United Free Church            1929

1929    Bainsford Church of Scotland

(Bainsford Parish Church)

c1860: Falkirk Free Church started holding services in a house in Granary Square.  As the numbers attending increased they moved to a barn at Inglis Land on the west side of Bainsford Main Street.

1871: Rev Aneas Rate appointed Free Church Missionary and School Master to Bainsford.   North End Hall built in Mungalhead Road to serve these two purposes.

1878: Free Church congregation established from the Falkirk congregation.   A feu acquired from the Trustees of William Dawson.  Foundation stone laid by Sir Thomas Brodie.

1879: Church built in Hendry Street according to plans by Black in the Gothic style.   The body of the church measures 44ft by 6ft internally and has six arched windows down either side between buttresses.   The seventh bay being occupied by a quatrefoil window above a pointed arch door.   The vestibule measures 12ft by 24ft.  Cost £2,000.

1888:  April.  New hall opened at a cost of £200.  It contained a raised platform at one end.  Seat 200.

1910-14: Large hall and session house added.

1923: North End Hall gifted by Trustees of the Rev.  Aeneas Rate, probationer, who held services here before the Free Church congregation was formed.

c1985: North End Hall given over for club use.

MANSE

1894: Manse to be built in Mungalhead Road.

WAR MEMORIALS

See separate entries for Bainsford Church Roll of Honour and Church Font War Memorial

SEATING

1879: 450.

MINISTERS OF BAINSFORD CHURCH

Oct 1888

Paterson, Alexander Dec 1889

May 1890

Merrylees, Charles James Tennant 1901

Oct 1901

Munro, Duncan Macrae Jan 1907

Apr 1907

Ross, Harry Macdonald Dec 1916

Mar 1917

Robertson, Thomas Bremner Mar 1922

Jun 1922

Heron, William Sep 1931

Jan 1932

McAlister, John Mitchell Aug 1958

Mar 1959

MacDougall, John May 1974

Nov 1974

Anderson, David John Boyd 1986

May 1986

Gunn, F. Derek Feb 1997

Aug 1997

Hendrie, Brian R

G.B. Bailey (2019)