Grange Church

Grange(SMR 1854 & 275)

 NS 9220 8230

NS 9298 8185

TIMELINE

1855    Grange United Presbyterian Church              1900

1900    Grange United Free Church               1929

1929    Grange Church of Scotland               1991

1853: As  a  result  of  a petition a preaching  station  was  established  in Grangemouth by the Erskine Church of Falkirk.

1855: First minister ordained to conduct worship in the Old Town Hall.

1859: New church built at the SE end of Grange Street next to the timber basins at a cost of £1,900.

1865: Galleries erected?

1883: Seating re-arranged and interior painted.   Free Church hall used during these renovations.

1900: Congregation moved to Y.M.C.A. building.

1903:  New church opened at the corner of Park Road and Ronaldshay Crescent; the old Grange Church Park Streetchurch being converted to a working men’s home.

1967: Old church demolished.

1990: October.  Union with Old Parish Church agreed.

1991: Church closed, the last service having taken place in March.  Building subsequently converted to flats.

MANSE

1870: Built.

BELL

Cast by John C. Wilson, Glasgow.

SEATING

1859: To seat 500.

1883: Seating re-arranged.

MINISTERS OF GRANGE CHURCH

Oct 1859

Lambie, John M. Mar 1892

Dec 1892

Hamilton, Robert 1912

1912

Carmichael, David Gordon 1918

1918

Smillie, George Anderson 1921

Mar 1922

Garvie, James Beatson Apr 1932

Oct 1932

Maclean, Roderick Matheson Oct 1934

Apr 1935

Carter, John Kenley Apr 1942

Oct 1942

Rattray, George Ramsay Jan 1940

Apr 1950

Keillor, James 1954

Dec 1954

Lyall, William Ryrie 198
MacKinnon, Elaine Wright Dec 1990

G.B. Bailie (2019)

G.B. Bailey (2019)